Zastanawiasz się, czy za Twój aktualny stan może odpowiadać choroba psychiczna? Każdy z nas ma prawo czuć się czasem zagubiony, wyobcowany, smutny, zaniepokojony czy zestresowany. To naturalne. Jednak gdy objawy utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają normalne funkcjonowanie, warto zastanowić się, czy nie są przejawem poważnych zaburzeń. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak odróżnić chwilowe trudności od sygnałów wskazujących na chorobę psychiczną.
Co to jest choroba psychiczna?
Czym tak naprawdę jest choroba psychiczna? Definicja tego pojęcia odnosi się do zaburzeń zdrowia psychicznego, które wpływają na sposób myślenia, odczuwania, zachowania oraz funkcjonowania w życiu codziennym. Choroba psychiczna może przyjmować różne formy. Co istotne, nigdy nie jest oznaką słabości ani brakiem „siły woli”. Jest to stan zdrowia, który, podobnie jak inne choroby, wymaga zrozumienia, diagnozy oraz profesjonalnego wsparcia. Współczesne badania podkreślają, że na rozwój chorób psychicznych wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, takie jak stres, traumy czy problemy w relacjach.
Choroba psychiczna a zaburzenia psychiczne
Choroba psychiczna i zaburzenie psychiczne to pojęcia często używane zamiennie. Warto wiedzieć, że w międzynarodowej klasyfikacji ICD-10 i ICD-11 używa się wyłącznie terminu „zaburzenia”. Ma to na celu jak najlepsze odzwierciedlenie specyfiki problemów psychicznych oraz dużego zróżnicowania dysfunkcji w tym obszarze. „Zaburzenia” to pojęcie szersze, obejmujące różne jednostki chorobowe.
Najczęstsze choroby psychiczne – przykłady
Jakie są najczęstsze choroby psychiczne? Zgodnie z klasyfikacją ICD-11 zaburzenia psychiczne obejmują między innymi:
- zaburzenia neurorozwojowe (w tym zaburzenia ze spektrum autyzmu),
- schizofrenię,
- zaburzenia nastroju, w tym zaburzenia depresyjne,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
- zaburzenia neuropoznawcze, np. otępienie w chorobie Alzheimera,
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia dysocjacyjne,
- zaburzenia związane ze stresem.
Co istotne, każde zaburzenie ma inne objawy i różne sposoby leczenia, które mogą obejmować na przykład psychoterapię i farmakoterapię.
Czy jestem chory psychicznie?
Czy mój stan jest normalny? Czy każdy się tak czuje? Czy jestem chory psychicznie? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to znak, że warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i poszukać odpowiedzi na nurtujące Cię wątpliwości. Każdy z nas miewa trudniejsze momenty, kiedy emocje i myśli mogą wydawać się przytłaczające. Jednak jeśli uczucie smutku, lęku czy stresu trwa dłużej niż zwykle, wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie lub ogranicza Cię w relacjach, pracy, czy innych obszarach życia, może to być sygnał, że potrzebujesz wsparcia.
Zastanawiasz się, „jak sprawdzić czy jestem chory psychicznie”? Najlepszy sposób, by znaleźć odpowiedź na to pytanie, to uzyskanie diagnozy od specjalisty. Jeśli zmagasz się z niepokojącymi objawami, które utrzymują się przez dłuższy czas i podejrzewasz u siebie zaburzenia natury psychicznej, udaj się do psychiatry lub certyfikowanego psychoterapeuty, który pokieruje Cię dalej. Pamiętaj: nie próbuj diagnozować się samodzielnie, sięgając po takie narzędzia, jak „Czy jestem chory psychicznie? Test”. Rozwiązania tego typu mogą być pomocną wskazówką, ale nigdy nie zastąpią wizyty u specjalisty.
Choroby psychiczne – podsumowanie
Warto zdawać sobie sprawę, jakie są zaburzenia psychiczne, czym się objawiają i kiedy należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia terapia mogą znacząco poprawić jakość życia. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne, a szukanie pomocy to przejaw troski o siebie, a nie słabości. Jeśli doświadczasz długotrwałego stresu, smutku lub innych niepokojących objawów, skonsultuj się ze specjalistą – to pierwszy krok na drodze do odzyskania równowagi i poprawy komfortu życia.
Szukasz profesjonalnego wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami natury psychicznej? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Instytutu Psychoterapii. Nasze usługi to między innymi:
Przyjmujemy pacjentów także w Gliwicach.