Instytut Psychoterapii CBT z sercem. Katowice, Kraków, Gliwice.

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, jak postrzegamy kobiecość i męskość. Jakie znaczenie mają cechy, które często przypisujemy jednej z tych grup. Od wieków kształtowane są przekonania na temat tego, jakie cechy bardziej „kobiece”, a jakie „męskie”. Cechy związane z delikatnością i opiekuńczością częściej przypisywane są kobietom, wykluczając przy tym siłę i niezależność, które to przypisywane są mężczyznom. A czy nie łatwiej byłoby nam wszystkim, gdybyśmy przypisywali cechy indywidualnie, według charakteru, a nie płci?

Skąd się bierze podział na cechy „męskie” i „kobiece”?

Podział ten wynika głównie z uwarunkowań kulturowych i społecznych. Od najmłodszych lat jesteśmy przystosowywani do ról, które wynikają z naszej płci, a nie predyspozycji. Dziewczynki częściej dostają lalki i zestawy do gotowania, podczas gdy chłopcy bawią się klockami i samochodami. Te wzorce są następnie utrwalane w edukacji, mediach i środowisku zawodowym. Choć świat się zmienia i coraz więcej mówi się o równości, wciąż istnieją przekonania, które mogą prowadzić do przypisywania ludziom określonych ról ze względu na płeć. Takie stereotypy sprawiają, że niektórzy doświadczają sporych trudności w budowaniu własnej tożsamości. Wewnątrz siebie mogą odczuwać, że nie pasują do narzucanych schematów i nie przejawiają pożądanych cech i wartości.

Konsekwencje stereotypowego myślenia

Przypisywanie cech do płci stwarza ograniczenia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nikt nie powinien bać się w pełni wyrażać siebie. Kobieta ambitna i asertywna nie powinna być odbierana jako „zbyt wymagająca” czy „bez uczuć”, natomiast mężczyzna okazujący emocje odbierany jako „mało męski”. Takie schematy sprawiają, że niektóre osoby obawiają się w pełni wyrażać siebie, co może prowadzić do tłumienia naturalnych skłonności i nie wykorzystywania pełni swojego potencjału. Z czasem może to wywoływać poczucie frustracji, obniżoną pewność siebie czy wrażenie, że czegoś im brakuje w życiu. Każdy z nas ma prawo do bycia sobą, do wyrażania siebie w sposób, który najlepiej odpowiada danej sytuacji, a nie tylko przypisanym rolom wynikającym z płci. Podążanie za swoimi predyspozycjami pozwoli wzmacniać pewność siebie i prowadzić autentyczne życie.

Świętujmy to, kim jesteśmy

Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to idealny moment na celebrowanie tego, jacy jesteśmy wewnątrz, a nie jaką płeć reprezentujemy. Doceniajmy indywidualne cechy, które czynią nas wyjątkowymi. Piękno rodzi się w różnorodności, w docenieniu autentyczności danej osoby. Wspierajmy się nawzajem w odkrywaniu siebie na nowo, tego jacy naprawdę jesteśmy, niekoniecznie dopasowując się do panujących stereotypów. Chwalmy i cieszmy się z tego, że każdy z nas ma swój indywidualny i niepowtarzalny zestaw cech.

W Instytucie Psychoterapii jest dla nas ważne, żeby każda osoba, niezależnie od płci, mogła czuć się sobą. Chcemy, by nasi pacjenci mieli przestrzeń, gdzie są w pełni akceptowani i zaopiekowani. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć siebie i poczuć się swobodniej w byciu sobą, zapraszamy Cię do umówienia się na terapię. Wspólnie znajdziemy drogę do pełniejszego i bardziej świadomego życia.