Jak rozpoznać, wspierać i skutecznie radzić sobie z ChAD?
Choroby psychiczne powoli przestają być tematem tabu. Jednak wciąż część chorych jest stygmatyzowana przez tych, którzy nie rozumieją ich zachowania. Z tego powodu bardzo ważną rolę pełni poszerzanie świadomości społecznej na temat chorób psychicznych.
30 marca obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Z tej okazji warto poświęcić chwilę na refleksję o trudnościach, z jakimi mierzą się osoby chorujące.
Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD)?
Choroba afektywna dwubiegunowa to nieustanna podróż między skrajnościami – od euforii po głęboką melancholię. U takich osób występują naprzemienne epizody manii i depresji, które mają różne nasilenie i czas trwania. Mierzenie się z taką huśtawką emocjonalną często prowadzi do znacznego pogorszenia funkcjonowania. W ChAD występują dwa etapy:
- epizod manii – wiąże się z doświadczeniem pobudzenia i wręcz niekończącej się energii. Często występuje gonitwa myśli, zwiększona pewność siebie czy ryzykowne zachowania, takie jak nieodpowiedzialne decyzje czy impulsywne wydawanie pieniędzy. Łagodniejsza forma manii to tzw. hipomania, gdzie objawy są mniej nasilone i ryzykowne;
- epizod depresji – to przeciwieństwo manii. Charakteryzuje się pogorszeniem nastroju i brakiem energii. Osoba może odczuwać smutek, pustkę i zmniejszone zainteresowanie codziennymi obowiązkami. Często występują wtedy zaburzenia snu, trudności z koncentracją czy myśli depresyjne (negatywne spostrzeganie siebie, otoczenia i przyszłości).
Jak wspierać osoby z chorobą afektywną dwubiegunową?
Wsparcie społeczne odgrywa bardzo istotną rolę w życiu osób cierpiących na ChAD. Jednym z najważniejszych aspektów wsparcia jest okazanie zrozumienia. Osoby doświadczające tych trudnych objawów często odczuwają poczucie winy i wstydu ze względu na swoje wahania emocjonalne. Unikajmy zatem osądzania i bagatelizowania problemu, dzięki temu zapewnimy cierpiącej osobie przestrzeń do poczucia bezpieczeństwa. Warto, żebyśmy wyrażali troskę i gotowość do rozmowy. Zapewniajmy, że nie zostają sami, że w razie kryzysu jesteśmy i mogą podzielić się tym co przeżywają.
Pamiętajmy, że ChAD to choroba, a nie wybór.
Skuteczne strategie radzenia sobie
Chociaż choroba afektywna dwubiegunowa to duże wyzwanie, wiele osób prowadzi z nią satysfakcjonujące życie. Kluczowym aspektem są strategie radzenia sobie oraz skuteczne leczenie. Leczenie ChAD zwykle opiera się na dwóch filarach:
- farmakoterapia – odgrywa kluczową rolę w leczeniu tej choroby; wspomaga utrzymanie równowagi emocjonalnej oraz zmniejsza ryzyko nawrotów;
- psychoterapia – pomaga lepiej zrozumieć chorobę, nauczyć się strategii radzenia sobie oraz poprawić jakość życia.
Warto też przypomnieć jak dużą rolę pełnią codzienne nawyki w dbaniu o zdrowie psychiczne. Oprócz korzystania z farmakoterapii i psychoterapii pomocne mogą być systematyczne działania, które również świetnie będą wspierać funkcjonowanie.
- Monitorowanie nastroju – zapisywanie swoich emocji pomaga zauważyć pierwsze sygnały nadchodzącego epizodu.
- Zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i regularny sen wspierają stabilizację nastroju.
- Unikanie używek – alkohol i substancje psychoaktywne mogą nasilać objawy.
- Techniki redukcji stresu – medytacja, mindfulness, joga czy relaksacja pomagają radzić sobie z napięciem.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na chorobę afektywną dwubiegunową, skontaktuj się z nami! W Instytucie Psychoterapii mamy świetnych terapeutów, dzięki którym zrozumiesz co się z Tobą dzieje, otrzymasz pomoc i wskazówki by zacząć lepiej funkcjonować. Ważne jest dla nas, żebyś poczuł/a, że jesteś we właściwym miejscu. Jesteśmy tu dla Ciebie.