7 maja przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matek. To dobry moment, by zatrzymać się nad tym, że macierzyństwo to nie tylko radość, ale też zmęczenie, niepewność i czasem ogromna samotność. Róznorakie, zmienne i często przytłaczające emocje to nieodłączna część bycia mamą. Dlatego przypominamy: każda mama zasługuje na zrozumienie, czułość i troskę – także od samej siebie.
Trudne emocje są częścią macierzyństwa
Wokół macierzyństwa narosło wiele oczekiwań. Mówi się kobietom, że „będzie pięknie”, że „najważniejsze, że dziecko zdrowe”, że „trzeba się przyzwyczaić”. A jednak, wiele kobiet w tym czasie przeżywa trudne emocje. Lęk, złość, smutek. Poczucie winy. Osamotnienie. Utratę siebie. I wcale nie musi to oznaczać, że coś z Tobą nie tak.
Co może się dziać po porodzie?
U wielu mam pojawia się baby blues, a nawet depresja poporodowa (to nie to samo!). Zdarza się, że mama nie czuje po narodzinach więzi z dzieckiem. Zdarza się też, że wszystko ją przytłacza: brak snu, presja, opinie innych. To nie jest słabość. To są realne trudności psychiczne, które mają swoje źródła.
Dlaczego tak trudno o tym mówić?
Nikt nas nie uczy, że mamy prawo czuć się źle. Dodatkowo boimy się oceny: „nie nadaję się na mamę”. Wokół nas brakuje przestrzeni, w której można po prostu być szczerą. A przecież każda kobieta zasługuje na wsparcie – w szczególności kiedy wkroczyła w tak wymagający etap życia.
Nie jesteś sama
Zdrowie psychiczne matek to nie fanaberia. To fundament zdrowia całej rodziny. Masz prawo mówić, że jest Ci trudno. Masz prawo pytać, szukać, odpuszczać. Masz prawo poprosić o pomoc. Nie musisz udawać, że wszystko jest dobrze. Macierzyństwo to nie tylko szczęście – to też ogromna odpowiedzialność i ogrom emocji.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli jesteś mamą i czujesz, że potrzebujesz przestrzeni, w której nie musisz udawać, że wszystko jest w porządku – zapraszamy do nas!
W Instytucie Psychoterapii wspieramy, pomagamy i edukujemy. Są też psychoterapeuci, którzy specjalizują się w pracy z kobietami w okresie okołoporodowym i macierzyństwie, jedną z nich jest mgr Katarzyna Jopa.
A jeśli chcesz posłuchać więcej o psychologicznych aspektach ciąży i rodzicielstwa – psychoterapeutka i założycielka Instytutu Psychoterapii mgr Aneta Sporek była gościnią podcastu „2bezlukru”, w którym opowiadała o tym, co ważne w tym czasie.
Obydwa odcinki z jej udziałem są dostępne na platformie Spotify.
Nie wahaj się sięgać po wsparcie, choćby na jednorazowej konsultacji. Jesteśmy tu dla Ciebie.