Trudności społeczne, rodzinne i zawodowe wynikające z trwałych cech osobowości i utrwalonych wzorców postępowania mogą wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia osobowości. To szeroka grupa zaburzeń psychicznych, które znacząco wpływają na sposób myślenia, odczuwania i zachowania człowieka. Często prowadzą też do cierpienia – w wyniku zaburzeń codzienne funkcjonowanie staje się wyzwaniem, podobnie jak nawiązywanie relacji z ludźmi. Jak terapia może pomóc w radzeniu sobie z tymi trudnościami? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach osobowości, zapraszamy do lektury.

Czym są zaburzenia osobowości?

Zaburzenia osobowości, takie jak osobowość borderline czy osobowość narcystyczna, to zaburzenia psychiczne, które charakteryzują się występowaniem określonych cech osobowości oraz utrzymujących się wzorców myślenia, odczuwania i zachowania, znacząco odbiegających od norm społecznych i kulturowych. Objawiają się między innymi trudnościami w relacjach interpersonalnych, problemami emocjonalnymi oraz brakiem elastyczności w reagowaniu na różne sytuacje życiowe. Osoby z zaburzeniami osobowości mogą doświadczać cierpienia psychicznego, zmagać się z poczuciem odrzucenia, inności, osamotnienia. Należy jednak podkreślić, że zaburzenia osobowości mają różne objawy, a każde z nich wymaga indywidualnego podejścia.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Istnieją różne klasyfikacje zaburzeń osobowości. Jedną z nich jest DSM-V – klasyfikacja Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Według niej zaburzenia osobowości dzieli się na trzy wiązki:

  • wiązka A obejmuje osobowość paranoiczną, schizoidalną i schizotypową,
  • wiązka B – osobowość z pogranicza (borderline), antyspołeczną, histrioniczną i narcystyczną,
  • wiązka C – osobowość unikającą, zależną oraz obsesyjno-kompulsyjną.

Oprócz tego DSM-V zakłada także występowanie zaburzeń osobowości tzw. „innych” lub „bliżej nieokreślonych” w zależności od oceny kryteriów rozpoznania.

Mówiąc o różnych klasyfikacjach zaburzeń osobowości, należy podkreślić, że diagnoza osobowościowa coraz częściej stawiana jest wielowymiarowo. Tym, co łączy różne zaburzenia, jest między innymi długotrwały charakter wzorców zachowań, mający początek już w okresie dzieciństwa czy dojrzewania.

Zaburzenia osobowości a terapia – kiedy warto udać się do specjalisty?

Doświadczasz trudności w relacjach z innymi i podejrzewasz u siebie antyspołeczne zaburzenia osobowości? Masz objawy osobowości narcystycznej lub obsesyjno-kompulsywnej? A może po prostu czujesz, że nie radzisz sobie z codziennością i chcesz uzyskać profesjonalne wsparcie? W każdym z tych przypadków warto udać się do terapeuty. Zaburzenia osobowości to złożone i często trudne do zdiagnozowania stany, które mogą znacząco wpływać na jakość życia. Dzięki regularnej pracy terapeutycznej możliwe jest złagodzenie objawów zaburzeń poprzez zmianę wzorców zachowania, schematów myślenia i postrzegania świata. Możliwa jest także modyfikacja utrwalonych cech osobowości. Wymaga to jednak czasu i zaangażowania w proces terapeutyczny.

Istnieją specjalne, prywatne ośrodki leczenia zaburzeń osobowości, w których stosuje się różne formy terapii. W Instytucie Psychoterapii pracujemy głównie poznawczo-behawioralnie, dostosowując proces terapeutyczny do rodzaju zaburzenia, osobowości pacjenta oraz jego zasobów. Dbamy także o przyjazne podejście. Nasi pacjenci mogą liczyć na zrozumienie i rzetelne wsparcie niezależnie od problemu.

Jeśli chcesz uzyskać pomoc, skontaktuj się z nami. Oferta Instytutu Psychoterapii to psycholog Katowice i terapeuci Kraków. Prowadzimy także ośrodek w Gliwicach.