Zdarza Ci się doświadczać intensywnych napadów lęku, które występują bez wyraźnej przyczyny? Tak objawiają się ataki paniki – krótkotrwałe, ale mocno przytłaczające epizody silnego strachu, dyskomfortu, niepokoju. Ich podłoże może być różne: zdarza się, że są reakcją na przewlekły stres czy znaczące zmiany w życiu. Występują również w przebiegu niektórych zaburzeń psychicznych. Niezależnie od przyczyny napadów lęku, ważne jest, aby nie bać się skorzystać z profesjonalnej pomocy – psychoterapeuta jest w stanie pomóc Ci odzyskać równowagę. Jak dokładnie wygląda i czym objawia się atak paniki? Jak się uspokoić, gdy wystąpi? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury.

Czym są ataki paniki? Jak się objawiają?

Ataki paniki to nagłe epizody silnego lęku, które pojawiają się bez wyraźnego powodu i mają krótkotrwały charakter. Ich przyczyny nie są do końca znane. Przyjmuje się jednak, że za występowanie napadów lęku mogą odpowiadać czynniki środowiskowe (na przykład silny, przewlekły stres) i uwarunkowania genetyczne. Ataki paniki występują w zespole lęku napadowego, ale mogą też pojawiać się w przebiegu innych zaburzeń lękowych.

Jak rozpoznać atak paniki? Objawy najczęściej obejmują:

  • przyspieszone bicie serca (palpitacje),
  • ból w klatce piersiowej,
  • pocenie się,
  • suchość w jamie ustnej,
  • duszności, trudności ze złapaniem tchu,
  • nudności,
  • zasłabnięcie,
  • drżenie ciała,
  • derealizację (uczucie nierealności otoczenia) lub depersonalizację (uczucie oderwania od własnego ciała),
  • lęk przed śmiercią.

Należy przy tym pamiętać, że napad lęku u każdego może wyglądać nieco inaczej.

Ile trwa atak paniki? Zazwyczaj około kilku-kilkunastu minut. Choć napady lęku mogą wydawać się krótkie, należy pamiętać, że ich stopień nasilenia jest bardzo wysoki. Ważne jest, aby osoba, która doświadcza ataku paniki wiedziała, co robić i jak poradzić sobie z sytuacją.

Atak paniki – jak się uspokoić?

Czy da się załagodzić atak paniki? Jak sobie radzić w momencie pierwszych objawów? Jeśli w przeszłości wystąpiły u Ciebie napady lęku, na pewno zdajesz sobie sprawę, jak bardzo są przytłaczające. Pamiętaj jednak, że istnieją pewne techniki, które można zastosować, by pomóc sobie w przetrwaniu epizodu. Oto kilka wskazówek:

  • postaraj się zapanować nad oddechem – oddychaj powoli, w równym tempie (uczucie braku powietrza może prowadzić do hiperwentylacji, która wzmaga objawy),
  • spróbuj skupić się na otoczeniu, na przykład jakimś przedmiocie, i odwrócić swoją uwagę od ataku paniki; jeśli czujesz się na siłach – porozmawiaj z kimś lub zacznij coś czytać,
  • nie próbuj walczyć z lękiem – zaakceptuj go i przypominaj sobie, że epizod wkrótce minie; że wcześniej udało Ci się przetrwać atak paniki i tym razem też sobie poradzisz,
  • nie staraj się unikać miejsc i sytuacji, które kojarzysz z lękiem, każde miejsce jest tak samo w porządku i w każdym napad lęku minie.

Zdarza się, że atak paniki występuje w nocy. Jak się uspokoić w tym przypadku? Oprócz opisanych wyżej technik możesz spróbować zapalić światło – ciemność często potęguje lęk. Warto także wstać z łóżka i pójść do innego pokoju – zmiana otoczenia bywa pomocna.

Pamiętaj, że wymienione techniki mają na celu wyłącznie załagodzić objawy ataków paniki – nie są rozwiązaniem problemu. Jeśli doświadczasz napadów lęku, sięgnij po profesjonalną pomoc.

Ataki paniki – leczenie

Ataki paniki to bardzo intensywne epizody. Z tego względu mogą bardzo negatywnie odbijać się na psychice i utrudniać normalne funkcjonowanie. Na szczęście nie musisz mierzyć się z tym problemem samodzielnie. Jeśli zdarzają Ci się ataki paniki, rozważ leczenie pod okiem doświadczonego terapeuty. W zależności od podłoża i charakteru napadów lęku specjalista może zdecydować o wdrożeniu psychoterapii lub zalecić farmakoterapię. Dzięki regularnym spotkaniom z terapeutą będzie Ci łatwiej radzić sobie z atakami paniki, a przy zaangażowaniu w proces terapeutyczny odzyskasz pełną równowagę i zaczniesz sobie radzić samodzielnie.

Jeśli szukasz wsparcia w mierzeniu się z napadami lęku, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Instytucie Psychoterapii pracujemy głównie poznawczo-behawioralnie, dostosowując proces terapeutyczny do charakteru i podłoża ataków paniki, a także do pacjenta i jego zasobów. Dbamy również o przyjazne podejście i otwartą komunikację opartą na zrozumieniu oraz zaufaniu. Nasza oferta to psycholog Katowice, terapeuci Kraków. Prowadzimy również ośrodek w Gliwicach.