Zastanawiasz się, czy warto przygotować podziękowania lub życzenia na zakończenie terapii? Masz wątpliwości, jak powinno wyglądać ostatnie spotkanie ze specjalistą? A może odczuwasz inne obawy? Przede wszystkim pamiętaj, by nie narzucać na siebie zbędnej presji w związku ze zbliżającym się zakończeniem terapii. Zamiast martwić się podziękowaniami, skup się na swoich postępach i przyszłości – wykorzystaj ostatnie sesje na omówienie ewentualnych pytań i podsumowanie celów terapeutycznych. Więcej o tym, jak wygląda koniec terapii, przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak przebiega zakończenie psychoterapii?
Zakończenie psychoterapii to bardzo ważny moment, który może budzić wiele obaw. Jak przebiega? Idealny scenariusz zakłada, że koniec psychoterapii następuje, gdy pacjent osiągnął założone cele terapeutyczne i ma poczucie, że jest gotowy ruszyć dalej – bez specjalistycznego wsparcia. W takiej sytuacji terapeuta może zaplanować proces zakończenia terapii, który zwykle obejmuje:
- omówienie postępów – wspólną analizę osiągniętych celów, a także zmian, które zaszły w trakcie terapii;
- podsumowanie nabytych umiejętności – przypomnienie najważniejszych technik i strategii radzenia sobie z trudnościami w celu ograniczenia ryzyka nawrotu objawów;
- planowanie przyszłości – omówienie, jak pacjent może kontynuować pracę po zakończeniu terapii i radzić sobie z ewentualnymi wyzwaniami.
Należy podkreślić, że nagłe przerwanie terapii przez pacjenta, bez konsultacji z terapeutą, nie jest dobrym pomysłem. To decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Ważne jest, aby proces zakończenia leczenia był dokładnie zaplanowany, przebiegał stopniowo i był dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Podziękowania i życzenia na zakończenie terapii
Wiele osób zastanawia się, czy na ostatnią sesję z terapeutą należy przygotować coś specjalnego – podziękowanie za terapię czy życzenia. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz okazać swoją wdzięczność za wspólną pracę i wsparcie, jakie Ci okazano, najlepiej werbalnie. Terapeuta nie będzie oczekiwał od Ciebie żadnych wielkich gestów ani prezentów – nie musisz się tym stresować.
Zamiast tego, pamiętaj, by przed ostatnim spotkaniem docenić siebie: wysiłek włożony w poprawę swojego zdrowia psychicznego, zaangażowanie w pracę nad trudnościami, odwagę do sięgnięcia po pomoc i otwarcia się przed specjalistą. Zaplanowany koniec terapii jest dużym sukcesem – okaż wdzięczność nie tylko terapeucie, ale przede wszystkim sobie.
Zakończenie terapii – co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli nie wiesz, jak zrezygnować z terapii, a czujesz, że nie chcesz jej kontynuować, porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą. Otwarta komunikacja jest dużo lepszym rozwiązaniem od nagłych, radykalnych decyzji.
Pamiętaj też, że zakończenie terapii nie oznacza, że tracisz dostęp do wsparcia. Możesz umówić się na sesję kontrolną ze swoim terapeutą, na przykład po kilku tygodniach od ostatniego spotkania. A jeśli w przyszłości będziesz potrzebować specjalistycznej pomocy, zawsze możesz wrócić do gabinetu i uzyskać wsparcie.
Koniec terapii – podsumowanie
Zakończenie terapii psychologicznej czy psychoterapii to ważny i często trudny moment – pełen skrajnych emocji. Jeśli wspólnie z terapeutą zdecydowaliście, że zmierzacie w tym kierunku, staraj się nadmiernie nie stresować. Obawy są oczywiście jak najbardziej naturalne, ale warto pamiętać, że jesteś pod profesjonalną opieką. Specjalista zaplanuje cały proces tak, aby przebiegł w dostosowanym do Ciebie tempie, bez presji i w zgodzie z Twoimi potrzebami. Podczas ostatniego spotkania możesz podziękować terapeucie, jednak pamiętaj, by nie robić niczego na siłę ani wbrew sobie.
Jeśli dopiero szukasz profesjonalnego wsparcia, zapoznaj się z ofertą Instytutu Psychoterapii. Nasze usługi to psycholog Katowice, terapeuci Kraków oraz Gliwice. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji.