Kiedy nowa mama powita na świecie swoje maleństwo, otaczają ją różnorodne emocje – od euforii po zmęczenie. Ale dla niektórych, te uczucia mogą być przytłaczające.

Depresja poporodowa to rzeczywisty problem, który dotyka wiele kobiet po urodzeniu dziecka.
Od tzw. “Baby Blues” różni się tym, że przy depresji mamy do czynienia z dłuższym i poważniejszym zaburzeniem nastroju, natomiast w drugim przypadku jest to efekt nagłej zmiany hormonów, który trwa do kilku dni. Problem depresji  jest niedoceniany lub ignorowany, co tylko pogłębia cierpienie. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na sygnały, które mogą wskazywać na to, że mama potrzebuje wsparcia. 

Objawy depresji poporodowej mogą obejmować:

🔹 Silne uczucie smutku lub beznadziejności.

🔹 Problemy ze snem, nawet gdy dziecko śpi.

🔹 Utrata zainteresowania tym, co kiedyś sprawiało przyjemność.

🔹 Nadmierna zmienność nastrojów.

🔹 Trudności w nawiązywaniu więzi z noworodkiem.

🔹 Myśli samobójcze lub myśli o zranieniu siebie.

Jeśli rozpoznajesz te objawy u siebie lub u kogoś bliskiego, ważne jest podjęcie kroków w kierunku uzyskania pomocy. Terapia może być niezwykle skutecznym narzędziem w radzeniu sobie z depresją poporodową. Daje przestrzeń do wyrażenia uczuć, zrozumienia przyczyn swoich emocji i znalezienia sposobów na ich radzenie sobie.

W psychoterapii pracujemy nad budowaniem zdrowych strategii radzenia sobie
z trudnościami emocjonalnymi, wspierając mamę w trudnej podróży macierzyństwa.

Pamiętaj, że depresja poporodowa nie jest czymś, co należy ukrywać lub bagatelizować. Zasługujesz na wsparcie i zrozumienie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich uczuć, nie wahaj się zwrócić
o pomoc.

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto wysłucha Cię i pomoże Ci przezwyciężyć depresję poporodową, jesteśmy tutaj dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, aby omówić możliwości terapeutyczne.