Terapia EMDR, czyli Eye Movement Desensitization and Reprocessing, to taka forma psychoterapii, która ma pomagać w radzeniu sobie z trudnymi przeżyciami życiowymi, zwłaszcza z traumą. To nowoczesna metoda, która powstała w latach 80. dzięki Francine Shapiro.

W skrócie, terapia EMDR zakłada, że trudne przeżycia mogą pozostawić negatywne ślady w naszej psychice, prowadząc do różnych problemów emocjonalnych i psychicznych. Podczas sesji terapeutycznej, pacjent skupia się na swojej traumie, wykonując jednocześnie ruchy oczu lub otrzymując bodźce z obu stron, na przykład dźwięki lub dotyk. Ma to pomóc mózgowi w przetworzeniu traumy w sposób bardziej zdrowy i adaptacyjny.

Ta forma terapii jest wykorzystywana w leczeniu wielu zaburzeń, takich jak PTSD, depresja, lęki czy uzależnienia. Często jest też elementem szerszego planu leczenia, obejmującego różne metody terapeutyczne.

Jedną z zalet terapii EMDR jest jej stosunkowo szybka skuteczność, ale oczywiście, jak w przypadku każdej terapii, indywidualne reakcje pacjenta mogą się różnić.
Ważne jest też, aby terapia EMDR była prowadzona przez doświadczonego terapeutę, dobrze zaznajomionego z tą metodą pracy.

Zobacz