W miarę jak się starzejemy, nasza pamięć może zacząć sprawiać nam trudności.
To normalne zjawisko, ale dla niektórych osób może być to pierwszy krok w kierunku poważniejszych problemów poznawczych. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać, kiedy trudności z pamięcią są oznaką zwykłego starzenia się a kiedy mogą wskazywać na pogłębiającą się demencję. Ponadto istotne jest, aby wiedzieć jak wspierać seniorów w radzeniu sobie z tymi trudnościami. 

Trudności z pamięcią u seniorów

Nie każda trudność z pamięcią u seniorów jest oznaką demencji. W rzeczywistości, w niektórych przypadkach jest to po prostu efekt normalnego procesu starzenia się np.  zjawiska takie jak zapominanie imion, miejsc, pozostawienia kluczy do domu lub też typowe “wchodzę do pokoju i nie wiem po co”. Istnieje jednak kilka kluczowych oznak, które mogą sugerować, że warto sprawdzić czy kłopoty z pamięcią nie postępują i czy jest to coś więcej niż tylko „chwilowe zapomnienie”. Zwróćmy uwagę czy starsza osoba np. traci wątek podczas rozmowy lub gubi się na znanym jej terenie, zapomina zamknąć drzwi do domu lub czy zapomina o co chodzi w filmie, który właśnie teraz ogląda – wtedy warto zgłosić się do specjalisty na przesiewowe badanie funkcji poznawczych.

Różnica między demencją a depresją

Demencja i depresja to dwa różne stany, ale oba mogą prowadzić do trudności z pamięcią i koncentracją. W przypadku depresji, osoba może odczuwać:

Te symptomy mogą również prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją, co często sprawia, że trudno odróżnić depresję od demencji.
W przypadku demencji, trudności z pamięcią i funkcjonowaniem umysłowym stopniowo się pogłębiają, a osoba może mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak gotowanie, sprzątanie czy prowadzenie samochodu. Ponadto osoby z demencją mogą mieć trudności z orientacją w przestrzeni, tracąc się nawet w dobrze znanych miejscach.

Rozróżnienie powyższych stanów nie jest oczywiste. Jeśli zauważysz u siebie
lub u kogoś z Twoich bliskich podobne objawy – skontaktuj się z lekarzem by pomógł postawić prawidłową diagnozę! 

Jak wspierać seniorów z trudnościami w pamięci?

  1. Stymulowanie umysłu: zachęcaj seniorów do angażowania się w aktywności, które stymulują umysł, takie jak krzyżówki, czytanie, słuchanie muzyki czy nauka nowych rzeczy. To może pomóc w utrzymaniu zdrowego funkcjonowania umysłowego.
  2. Organizacja: pomóż seniorowi w tworzeniu systemów organizacyjnych, takich jak listy zadań, kalendarze i miejsca na przechowywanie ważnych dokumentów. To może ułatwić im radzenie sobie z codziennymi obowiązkami.
  3. Aktywność fizyczna: regularna aktywność fizyczna może pomóc poprawić krążenie krwi do mózgu i wspomagać zdrowie psychiczne.
  4. Zdrowa dieta: zachęcaj seniorów do zdrowego odżywiania się, ponieważ to może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
  5. Wsparcie społeczne: zapewnij seniorowi wsparcie społeczne i emocjonalne, ponieważ izolacja społeczna może prowadzić do pogorszenia się problemów z pamięcią i zdrowia psychicznego.

Zobacz