Czasem trudno jest zidentyfikować problem z lękiem we własnym życiu, zwłaszcza gdy jego objawy są subtelne lub maskowane innymi emocjami. Jednak samoświadomość i zrozumienie własnych uczuć są kluczowe w procesie radzenia sobie z lękiem. Oto kilka znaków, które mogą wskazywać na obecność problemu z lękiem:

1. Nadmierne zmartwienia: Częste myślenie o negatywnych scenariuszach oraz trudność w oderwaniu się od nich może wskazywać na obecność lęku.

2️. Fizyczne objawy: Takie jak przyspieszone bicie serca, drżenie, poty, bóle głowy czy brzucha, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.

3️. Unikanie sytuacji: Unikanie miejsc, sytuacji czy aktywności, które wywołują lęk, może świadczyć o jego istnieniu.

4️. Zmiany nastroju: Nagłe i nieuzasadnione zmiany nastroju, drażliwość, nadmierna pobudliwość lub wzmożona czujność mogą być objawami lęku.

5️. Trudności w relacjach: Problemy z utrzymywaniem relacji interpersonalnych, izolowanie się czy unikanie kontaktu z innymi.

6️. Trudności ze snem: Problemy z zasypianiem, przerywany sen lub koszmary nocne mogą być związane z lękiem.

Jeśli rozpoznajesz w sobie te objawy, nie krępuj się szukać wsparcia. Profesjonalna pomoc terapeutyczna czy wsparcie bliskich mogą być kluczowe w radzeniu sobie z lękiem. Pamiętaj, że nie jesteś sam/a, i warto o siebie zadbać!

Zobacz