Dla wielu z Was zbliża się oczekiwany okres wakacyjny bądź urlopowy. Słońce, wyjazdy i odpoczynek od codziennych obowiązków mogą być zbawienne dla naszego ciała i ducha. Jednak dla osób korzystających z terapii psychologicznej, wakacje mogą być czasem wyzwań. Jak poradzić sobie bez regularnych sesji terapeutycznych? 

1. Utrzymuj praktyki dotyczące zdrowia psychicznego

Pomimo wakacyjnego luzu, warto zadbać o pewne praktyki, które pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Mogą być to codzienne ćwiczenia zarówno fizyczne jak i oddechowe lub krótka chwila na refleksję, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie. Warto znaleźć czas na hobby lub aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają w relaksie.

2. Stosuj techniki radzenia sobie ze stresem

Jeśli masz sprawdzone techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak:
głębokie oddychanie, progresywna relaksacja mięśni czy techniki uważności, to teraz jest idealny moment, aby je praktykować. Regularne stosowanie tych metod może znacząco obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój.

3. Znajdź wsparcie w bliskich

Nie musisz być sam z problemami. Warto rozmawiać z bliskimi osobami, które mogą zapewnić wsparcie emocjonalne. Czasami rozmowa z przyjacielem czy członkiem rodziny może być bardzo pomocna i wspierająca. Ważne jest, aby nie izolować się i być otwartym na kontakt.

4. Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jogging, jazdę na rowerze, czy spacer w parku, ruch pomoże uwolnić endorfiny, które poprawiają nastrój. Wakacje to doskonała okazja, aby spróbować nowych form aktywności na świeżym powietrzu.

5. Bądź łagodny dla siebie

Wakacje to czas odpoczynku, więc warto pamiętać, że nie musisz być perfekcyjny. Bądź łagodny dla siebie i nie oczekuj zbyt wiele. Czasem to właśnie w tych momentach, gdy przestajemy się spieszyć, możemy znaleźć największy spokój i równowagę.

6. Zorganizuj czas z rozwagą

Choć wakacje to czas wolny, warto zorganizować swój czas z głową. Planowanie dnia, wyjazdów czy spotkań z bliskimi może pomóc w zachowaniu równowagi. Staraj się znaleźć czas na to, co sprawia Ci przyjemność, ale nie zapominaj też o chwilach ciszy i spokoju.

Choć brak regularnych wizyt u terapeuty może być wyzwaniem, istnieje wiele sposobów, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne podczas wakacji. Bądź świadom swoich potrzeb, szukaj wsparcia tam, gdzie to możliwe, i nie zapominaj o dbaniu o siebie. Wakacje to czas, który możesz wykorzystać na regenerację i rozwój, ale również na głębsze poznanie siebie i swoich potrzeb. Niech ten czas będzie dla Ciebie okazją do odpoczynku, ale też do zadbania o swoje zdrowie psychiczne.

Zobacz