Chcesz lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem? Nauczyć się żyć „tu i teraz”, zamiast zmagać się z wieczną gonitwą myśli? Spróbuj praktyki mindfulness, czyli technik zwiększających świadomość chwili obecnej. Regularne praktykowanie uważności przyczynia się do redukcji stresu, poprawy nastroju i ogólnego samopoczucia. Pozwala też zmienić stosunek do siebie, swoich emocji i otoczenia. Z tego względu znajduje szerokie zastosowanie w terapii – może okazać się cennym wsparciem w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych czy uzależnień. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o praktyce mindfulness, zapraszamy do lektury.
Czym dokładnie jest mindfulness?
Metoda mindfulness to praktyka polegająca na pełnej, świadomej obecności w danej chwili. Skupia się na doświadczaniu własnych myśli, emocji oraz odczuć fizycznych bez analizy i oceniania. Celem praktyki jest osiągnięcie stanu pełnej uważności i świadomości w życiu codziennym, co pomaga między innymi w redukcji stresu, lęku, poprawie koncentracji oraz ogólnego samopoczucia. Kluczowym elementem mindfulness jest akceptacja rzeczywistości taką, jaka jest, co umożliwia lepsze radzenie sobie z trudnościami i zwiększa poczucie spokoju.
Jak wygląda trening uważności? Istnieją różne techniki mindfulness, które rozwijają umiejętność skupiania się na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danym momencie. Należą do nich:
- skanowanie ciała (body scan), czyli przenoszenie uwagi na różne części ciała, od stóp do głowy, i odczuwanie ich bez oceniania;
- świadome jedzenie – zwracanie uwagi na smak, teksturę i zapach jedzenia oraz na własne odczucia związane ze spożywaniem posiłku;
- medytacje mindfulness, w tym medytacja siedząca, podczas której należy skupić się na oddechu, obserwować swoje myśli i bieżące odczucia;
- uważne chodzenie – zwracanie uwagi na każdy krok, odczucia w ciele oraz otoczenie.
Masz problem ze skupieniem się na chwili obecnej, wyłączeniem oceny i analizy? Wbrew pozorom to trudne zadanie. Na rynku dostępne są liczne poradniki i kursy mindfulness przeznaczone dla osób, które chcą regularnie ćwiczyć uważność. Dzięki narzędziom tego typu będzie Ci łatwiej wprowadzić praktykę do codziennego życia.
Warto podkreślić, że mindfulness nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dorosłych. To również świetna metoda treningu umysłowego dla dzieci i nastolatków, zwłaszcza tych, które mają trudności z koncentracją, pamięcią, nie radzą sobie z codziennymi wyzwaniami. Warto proponować najmłodszym angażujące gry i zabawy mindfulness, na przykład ciekawe ćwiczenia wizualizacyjne, które uczą skupienia, a jednocześnie rozwijają kreatywność. To aktywności, które mogą zaprocentować w przyszłości.
Trening mindfulness – zastosowanie w terapii
Metoda mindfulness może być skutecznym wsparciem procesu terapeutycznego. Praktykowanie uważności umożliwia pacjentom zrozumienie i akceptację swoich myśli oraz emocji, co prowadzi do zmniejszenia ich negatywnego wpływu na codzienne życie. Trening mindfulness sprzyja także rozwijaniu umiejętności samoregulacji emocjonalnej i poprawia jakość relacji interpersonalnych. Dzięki regularnej praktyce można osiągnąć większą równowagę wewnętrzną i poprawić swoje zdrowie psychiczne.
Z metody mindfulness korzysta się między innymi w terapii uzależnień, zaburzeń lękowych i depresji. Praktyka uważności jest też cennym wsparciem dla osób zmagających się z traumą. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach sam trening mindfulness może okazać się niewystarczający – należy traktować go jako uzupełnienie procesu terapeutycznego, nie podstawę pracy nad problemem.
Jeśli czujesz, że przytłacza Cię codzienność i nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnościami natury psychicznej, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Instytut Psychoterapii to miejsce, w którym otrzymasz specjalistyczne wsparcie, a przede wszystkim – spotkasz się ze zrozumieniem. Więcej o nas i naszej ofercie przeczytasz tutaj:
Prowadzimy również ośrodek w Gliwicach.
Jesteśmy tu dla Was!